Lozan Mubadilleri

Duyurular | Haberler | Etkinlikler

Acınız Acımızdır…

Yangın zinciri saat 12.00 de Yerania sıra dağlarından başladı 100 km. kuvvetinde esen rüzgârın sayesinde Atina – Korinthos yolunu kolaylıkla aştı ve Atina’nın 56 km. batısında bulunan Kineta ve civarı yazlık evlerin bulunduğu sahile vardı. Can kaybı olmamasına rağmen 139 ev tamamen yandı ve oturulmaz halde olan diğer evleri de katarsak sayıları 200 buluyor. Ayrıca 60.000 dönüm kül oldu.

Saat 16.30 da ikinci bir yangın Pendeli dağında başladı. İlk başta ağır bir seyir kat ederken saat 17.10 da sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu bir anda kuvvetlenen ve saatte 124 km. bulan rüzgârın hızı yangının kontrol dışı bir hal almasına yol açtı. İnanılmaz bir hızla Atina’nın 38 km. doğusunda olan Rafina ve Nea Makri istikametine yöneldi. Nea Makri’nin Neos Bucas ve Mati’de her şeyi yakmaya başladı. Yangın o kadar şiddetli idi ki, çabuk reaksiyon gösterip sahile doğru kaçanlar kurtuldu. Ancak denizde boğulanlar da oldu. Sahile doğru koşan 26 kişi yoğun olan dumandan yanlışlıkla bir uçurumun üstüne vardılar oradan denize inmeleri mümkün olmayınca sabahleyin onları kucaklaşmış vaziyete yanmış olarak buldular. Evlerin içinde ve arabalarıyla kurtuluş yolu arayanlardan bazıları trafik sıkışıklığından arabalarının içinde yanmış olarak bulundu. Mati ve çevresi tamamen yandı. 1.500 ev yüzlerce araba, çam ormanın çok büyük kısmı kül oldu. Elektrik, telefon ve su şebekesi çok büyük zarar gördü.

Nea Makri’yi mübadeleyle Anadolu’nun Kayaköy’den gelen mübadiller kurdu.

Neos Buca’yı İzmir Buca semtinden gelenler mübadiller 1952 yılında kurdukları bir inşaat kooperatifi kanalıyla geldikleri toprakları hatırlatacak, örf ve adetlerini yaşatacak bir yer meydana getirmek için Dau Pendeli Manastırı’ndan araziyi satın alıyorlar ve 1955 de büyük bir coşkuyla temel atma törene imza atıyorlar.

Ölümcü yangının şu andaki acı raporu 84 ölü, 187 kişi (23 ü çocuk) hastanelerde ve sayısı belli olmayan kayıplar.

Bu acı günlerde bizi sosyal medya kanalıyla ve telefonla yalnız bırakmayan tüm Türk dostlarıma kalben çok teşekkür ederim.

 

Leave a Reply