Resmo söyleşisi

Konuğumuz Melis Cankara

Hasretim İstanbul Sergisi İstanbul Mimarlar Odası 29 Ocak 2016

 

HASRETİM İSTANBUL SERGİSİ

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Sergi Salonunda

29 OCAKTA AÇILIYOR.

 

Hasretim İstanbul Sergisi 29 Ocak 2016, Cuma günü saat 17:00’de TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Sergi Salonunda açılıyor. Sergi açılışında yönetmenliğini Tahsin İşbilen’in yaptığı “Hasretim İstanbul” belgeseli gösterilecek ve Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu bir konser verecek.

Sergi 14 Şubat’a kadar ziyarete açık olacak.

 

Lozan Mübadilleri Vakfı olarak “Hasretim İstanbul” projesi kapsamında hazırladığımız bu sergide İstanbul’dan giden Rumların İstanbul özlemlerini, İstanbul’un korunması gereken kimlik unsurlarını ortaya çıkarmayı, Türkiye ve Yunanistan toplumları arasındaki sivil diyaloga katkı sağlamayı amaçladık.

Sergi, Atina ve Selanik’te sayıları en az yüz bin olan İstanbul’dan ayrılmış bir grup hemşerimizin ekonomik, sosyal ve psikolojik gelişimine ilişkin tarihi gerçekleri ve İstanbul’a besledikleri hasreti ortaya koyuyor.

 

Projenin bir başka önemli ürünü de yapımcı Tahsin İşbilen’in yönetmenliğinde hazırlanan 40 dakikalık bir belgesel filmdir. Özlem temalı bu belgeselde, “İstanbul benim vatanım, her yanını özlüyorum” diyen eski İstanbullu Rumların hasreti gözler önüne seriliyor.

 

Tarih: 29 Ocak 2016, Cuma

Saat : 17:00

Yer: TMMOB Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi Sergi Salonu. Kemankeş Cd. No:31 Karaköy-İstanbul

Not: Sergi 14 Şubat 2016 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Leave a Reply