Lozan Mubadilleri

Duyurular | Haberler | Etkinlikler

AVCILAR’DA MÜBADELENİN 93. YILDÖNÜMÜ  ANMA ETKİNLİKLERİ

Avcılar Belediyesi’nin 25-26 Kasım 2016 tarihlerinde düzenlediği ve Lozan Mübadilleri Vakfı’nın katkı sunduğu 30 Ocak 1923 tarihinde Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan zorunlu Nüfus Mübadelesinin 93.yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında, Mübadelede Kayalar’ın Emboryo yerleşimden gelen mübadillerin iskan edildiği Avcılar-Ambarlı’da İstanbul’un 2. Türkiye’nin 4. “Mübadele Anıtı” ve “Anıt Parkı”nın açılışı yapıldı.

img_7243img_7311

 

 

 

 

 

 

 

Açılışa Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Yunanistan’ın Eordaea Belediye Başkan Yardımcısı Apostolos Kaidis, Ptolemaida/Kayalar Ozanlar Derneği Başkanı Mihalis Delikostas, Eordaea Belediyesi Meclis Üyeleri, Ozanlar Korosu şefi Konstandinos Kalogirou, Ozanlar Derneği koristlerinden oluşan 43 kişilik Yunanistan’lı mübadil grubu,  LMV Başkanı Arif Ümit İşler, LMV Genel Sekreteri Sefer Güvenç, LMV Dış İlişkiler Direktörü Sula Aslanoğlu, Rumeli Balkan Federasyonu Başkanı Ayhan Bölükbaşı, Bölgede faaliyet gösteren STK’ların temsilcileri, Avcılar ve Ambarlı’da yaşayan mübadiller ve mübadil dostlarından oluşan büyük bir kalabalık katıldı.

 

img_7106

img_7127

 

 

 

 

 

Avcılar Belediyesi Konservatuarı öğrencilerinin verdiği mini konser ve ritim ekibinin asma davullarla  yaptıkları gösteri sonrası MSGÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Ergin Özkan tarafından yapılan “Mübadele Anıtı”nın açılışı yapıldı.

img_7150

img_7175

 

 

 

 

 

 

“Mübadele Anıt Parkı”nın açılışında konuşan Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, Avcılar’ın mübadele ile kurulmuş bir belde olduğunu, günümüzde metropol ilçe konumuna geldiğini belirtirken, Ambarlı tarihe tanıklık eden bir mahallemizdir. Bizden sonraki nesiller de Mübadeleyi unutmasın diye mübadillerin o pırıl pırıl evleri ile kültürlerini yeniden yaşatmak ve bir anıtla ölümsüzleştirmek istedik, bölgeye eski görünümünün verilmesi sağladık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün doğduğu topraklardan gelen siz değerli hemşehrilerimiz iyi ki geldiniz.”dedi.
Yunan televizyonunun da izlediği açılışta soruları yanıtlayan Başkan Handan Toprak Benli, insanların yaşadıkları topraklardan göç etmek zorunda kalmalarının bir travma olduğunu ve onların yanında yer almak gerektiğini belirterek,  “Anıları yaşatmak istiyoruz. Gidenleri de unutmadık, gelenleri de.” diyerek mübadelenin iki taraflı bir dram olduğuna dikkat çekti.

img_7360

img_7350

 

 

 

 

 

 

Anıt Parkın açılışından sonra Yunanistan’ın  Emboryo köyünde doğan ve mübadelede Ambarlı’ya yerleşen 103 yaşındaki Zehra Bilgi  evinde ziyaret edildi.

KOROLARIN ORTAK KONSERİ

Anma etkinlikleri kapsamında 26 Kasım 2016, Cumartesi akşamı Barış Manço Kültür Merkezinde Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu ve Ptolemaida/Kayalar Ozanlar Derneği Korosu ortak bir konser verdi. Barış Manço Kültür Merkezi Dans Grubu bir gösteri sundu.

img_7661

img_7681

 

 

 

 

 

 

Barış Manço Kültür Merkezi Yıldız Kenter Sahnesi’nde Kalogirou Konstandinos yönetimindeki Ozanlar Derneği Korosu on, Garip Meriç Mansuroğlu yönetimindeki LMV Korosu ve solistler 13 eser seslendirdi.
Konser iki koronun ortaklaşa söylediği dört şarkıyla sona erdi.
LMV Korosu sahneye, 18 Kasım’da vefat eden koronun kurucu koristlerinden Lütfü Karadağ’ı anmak için fotoğrafıyla çıktı ve Lütfü Karadağ anısına Samyotisa şarkısını seslendirdi.

img_7692

img_7705

 

 

 

 

 

 

Avcılar Belediyesi’nin “ Mübadelenin 93. Yılı Anma Etkinliği”, belediyenin Firuzköy Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen plaket töreniyle sona erdi.

Törende konuşan Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli “Yeniden kurulan bağları sevgi ve saygı içerisinde daha da güçlendireceğimizi umut ediyorum. Avcılar’a gelerek bizleri mutlu eden Eordaia Belediyesi Başkan Yardımcısı Kaidis Apostolos, Thomas Dalakis,  LMV Başkanı Ümit İşler, LMV Genel Sekreteri Sefer Güvenç, LMV Dış İlişkiler Direktörü Sula Aslanoğlu’yla Ozanlar Derneği Başkanı Delikostas Mihalis’e teşekkür ediyoruz.” dedi.

img_7784

 

 

img_7798

 

 

 

img_7808

 

 

 

 

 

 

 

Etkinliğe ait diğer fotoğraflar

 

img_7367 img_7369 img_7583 img_7819 img_7733 img_7835 img_7849 img_7661

 

 

Leave a Reply