Lozan Mubadilleri

Duyurular | Haberler | Etkinlikler

“Giritli Türkler / Tourkokrıtes” Kitabı Girit Hanya’da Tanıtıldı.

Konstantinos G. Fournarakis’in “Giritli Türkler-Tourkokirites” adlı kitabının tanıtımı 19 Ekim 2018 Cuma akşamı Hanya Belediye Kütüphanesi salonunda yapıldı. Toplantıda Hanya’lı yazar Manolis Manousakas kitabın içeriği ve yazar hakkında ayrıntılı bir konuşma yaptı.   LMV Yunanistan Temsilcisi Tanaş Çimbis  kitabın Türkçe yayımlanma sürecini,  LMV Genel Sekreteri Sefer Güvenç LMV’nin Giritliler ve Girit kültürü üzerine yaptığı çalışmaları anlattı.

Vakıf olarak Fournarakis’in 1929 yılında yayımlanan kitabını  Tanaş Çimbis arkadaşımızın ilişkileri sayesinde öğrendik. Hanya’da yaşayan araştırmacı yazar Mihalis Hourdakis-Nispitas Tanaş Çimbis’e bu kitaptan söz etmiş ve fotokopisini vermiş.  Kitap konusunda vakfımızı bilgilendiren Tanaş Çimbis, eğer vakıf olarak yayımlanmasına karar verilirse kitabı Türkçeye çevirebileceğini söyledi. Vakıf olarak yayımlamaya karar verince Tanaş Çimbis  yazarın varisleri ile ilişki arayışına girişti ve Fournarakis ile aynı soyadı taşıyan kuzenine ulaştı. Kuzen P. Fournarakis kitabın Türkçe yayımlanmasından memnun olacağını belirtmiş ve kitabın tanıtımının Hanya’da da yapılmasını önermiş. Bu öneriyi de dikkate alarak kitabın Yunancasının tıpkı basımını daTürkçe çevirisi ile birlikte yayımladık.

Bu kitabın varlığından bizleri haberdar eden yazar Mihalis Hourdakis-Nispitas’a, kitabın Türkçe yayımlanmasına izin veren P.Fournarakis’e ve kitabın tanıtımı için bu mekanı bize tahsis eden Hanya Belediye Başkanına,  Hanya Kütüphanesi Müdürlüğüne, yazar Manolis Manousakas’a ve bu toplantıyı onurlandıran değerli Hanya’lı dostlarımız ile LMV gezginlerine,  kitabı Türkçe’ye çeviren Tanaş Cimbis’e Lozan Mübadilleri Vakfı adına teşekkür ediyorum.

 

https://www.youtube.com/watch?v=0aGqHH8I88s&fbclid=IwAR1RYaVX1brsrUPFtt9A0fpamQtSo4A2bB0xgPuOi51HWyGc3xPtdHQQHDU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply