Lozan Mubadilleri

Duyurular | Haberler | Etkinlikler

HASRETİM İSTANBUL SERGİSİ Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezinde Açılıyor…

 Hasretim İstanbul Sergisi Mübadelenin 96.Yıldönümü etkinlikleri kapsamında 19 Ocak 2019, Cumartesi günü saat 18:00’de KADIKÖY Belediyesi BARIŞ MANÇO KÜLTÜR MERKEZİ Sergi Salonunda açılıyor. Sergi süresince yönetmenliğini Tahsin İşbilen’in yaptığı “Hasretim İstanbul” belgeseli izlenebilecek.  İstanbul Rumları ve MÜBADELE üzerine yayımlanmış kitaplar da sergide yer alacak.

Sergi 01 Şubat’a kadar ziyarete açık olacak.

Lozan Mübadilleri Vakfı olarak “Hasretim İstanbul” projesi kapsamında hazırladığımız bu sergide İstanbul’dan giden Rumların İstanbul özlemlerini, İstanbul’un korunması gereken kimlik unsurlarını ortaya çıkarmayı, Türkiye ve Yunanistan toplumları arasındaki sivil diyaloga katkı sağlamayı amaçladık.

Sergi, Atina ve Selanik’te sayıları en az yüz bin olan İstanbul’dan ayrılmış bir grup hemşerimizin ekonomik, sosyal ve psikolojik gelişimine ilişkin tarihi gerçekleri ve İstanbul’a besledikleri hasreti ortaya koyuyor.

Projenin bir başka önemli ürünü de yapımcı Tahsin İşbilen’in yönetmenliğinde hazırlanan 40 dakikalık bir belgesel filmdir. Özlem temalı bu belgeselde, “İstanbul benim vatanım, her yanını özlüyorum” diyen eski İstanbullu Rumların hasreti gözler önüne seriliyor.

Tarih: 19 Ocak 2018, Cumartesi

Saat : 18:00

Yer:  Barış Manço Kültür Merkezi, Caferağa Mah. Moda Cad.Nailbey Sok. Kadıköy

Not: Sergi 01 Şubat 2019 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

BARIŞ MANÇO KÜLTÜR MERKEZİNDE YAPILACAK DİĞER ETKİNLİKLER

Etkinlik türü: Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu Konseri

Tarih: 25 Ocak 2019 Cuma, Saat 19.00

Yer: Barış Manço Kültür Merkezi, Kadıköy

 

Etkinlik Türü: Mübadele Paneli. “Gidenler, Gelenler ve Kalanlar”

Tarih: 30 Ocak 2019, Çarşamba, Saat  18.00

Yer: Barış Manço Kültür Merkezi, Kadıköy

Leave a Reply