Lozan Mubadilleri

Duyurular | Haberler | Etkinlikler

Lmv Mudanya Temsilciliği 4. Mübadele Çalıştayı

Lozan Mübadilleri Vakf (LMV) Mudanya Temsilciliği, Mudanya Belediyesi ve Temsilcilik olarak bağlı olduğu Lozan Mübadilleri Vakfıyla ortaklaşa olarak düzenledikleri çalıştayların 4.cüsü yapıldı. Vatandaşların büyük önem verdiği ve ilgi gösterdiği Çalıştay yine büyük ses getirdi. 4. Mübadele Kültürü Çalıştayı, Mudanya Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. LMV Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan’ın hoş geldiniz konuşmasından sonra, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın önemli açıklamalarda bulunduğu konuşmalarıyla başlayan 4. çalıştaya CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, Milli Savunma eski Bakanı Turhan Tayan, Lozan Mübadilleri Vakfı Başkanı Arif Ümit İşler, LMV Genel Sekreteri Sefer Güvenç, çeşitli illerdeki LMV temsilcilikleri ve derneklerin başkan ve yöneticileri ile Mudanyalılar katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MÜBADELE KÜLTÜRÜNÜN YAŞATILMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, mübadele kültürünün yaşatılması, gelecek nesillere aktarılmasıyla ilgili çalışmaları yoğun olarak sürdürdüklerini belirtirken, “Göreve geldiğimiz günden bu yana sürdürdüğümüz etkinliklerle, tarih kitaplarında bir cümleyle adı geçen Mudanya Mütarekesi’nin önemini ortaya koyduk. İlçemizin ve geçmişimizin bütün değerlerine sonuna kadar sahip çıktık ve bundan sonra da çıkmaya devam edeceğiz. Mütareke’nin dünya tarihinde ne denli önemli bir yere sahip olduğunu, Mudanya’da mühür altına alınan barışın, insanlığın kaderini nasıl etkilediğini anlattık. O nedenle barışın imzalandığı kent Mudanya’yı, Barışın ve Kardeşliğin Başkenti olarak ilan ettik. Bir kenti, bir ülkeyi yönetenlerin geçmişini mutlaka çok iyi bilmesi gerekir. Mudanya’yı geçmişiyle buluşturup, kimliğiyle yaşatma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biliyoruz ki geçmişiyle buluşan, kimliğiyle yaşayan ülkeler asla yok olmazlar ve varlıklarını sürdürürler. Önümüzdeki yıl Barışın ve Kardeşliğin Başkenti Mudanya’da 96 yıl önce barışa imza atan ülkelerin generallerinin torunlarını Mudanya’da ağırlayarak, büyük bir Barış Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağız. Bunun hazırlıklarını sürdürüyoruz. Mudanya’dan sonsuza dek barış demeye devam edeceğiz” dedi.

AKADEMİSYENLERDEN ÖNEMLİ ANLATIMLAR
Çalıştaya katılan Kemal Anadol, Tarihsel ve Siyasi açıdan Mübadele, Prof. Dr. Kemal Arı, Şirince ve Mübadele: Manoli’nin Gözyaşları, Dr. Lambros Baltsiotis, Epir Müslümanları /Yanya-Parga) ve Nüfus Mübadelesinin Kendine has özellikleri, Prof. Dr. Elçin Macar, Nüfus Mübadelesinde Gayri Mübadiller, Dr. Georgios Limantzakis, 20.yy. ilk Çeyreğinde Giritli Müslümanlar: Muhtariyetten Yunanistan’a Birleşme ve Lozan Nüfus Mübadelesi konularında ki konuşmaları birinci bölümü oluşturdu.

 

 

 

 

 

 

Oturumun ikinci bölümü de, Prof. Dr. Onur Yıldırım, Renee Hirschon ve Mübadele Yazınından Antropolojik açılımı, Prof. Dr. Barış Özdal, Türkiye Yunanistan Nüfus Mübadelesine Alman Akademiyasının Bakışı: Literatür İncelemesi,  Doç. Dr, Zeliha Nilüfer Nahya, Kapadokyalı Rumlarda Mekân ve Geçmiş, Dr. Öğretim Üyesi Kader Özlem, Türkiye Yunanistan Nüfus Mübadelesinin Yunanistan ve Bulgaristan Nüfus Mübadelesine Etkilerinin Analizi ve en son olarak da Prof. Dr. Damla Demirözü, Yunanca Şarkılarda Göçmenlik ve Kaybedilmiş Memleket konularında önemli anlatımlarda bulundular.

 

 

 

 

 

 

DANTEL KİTABI ÜCRETSİZ DAĞITILDI
Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan, çalıştayın sonunda yaptığı konuşmasında,” Bugüne kadar ki çalıştayların en önemli ve en kapsamlı olanını, birbirinden değerli hocalarımızın katılımı ve anlatımlarıyla gerçekleştirdik. Mudanya Belediyemizin katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız bundan sonrada en verimli şekilde devam edecek. Bu arada Temsilciliğimiz Yürütme Kurulu Üyesi ve Girit Danteli hocamız Sevgi Tunca Akuş’un birbirinden değerli el emeği göz nuru dantel motiflerini içeren ve Mudanya Belediyesi tarafından bastırılan Dantel Kitabımızın tanıtım ve ücretsiz dağıtımını da gerçekleştirdik, güzel ve etkili bir çalıştayı da tamamlamaktan büyük mutluluk duyduk. Çalıştay sonrası salondan çıkan misafirlerimizin yüzlerindeki memnun ifade bizlerin ne kadar önemli bir işi gerçekleştirdiğimizin kanıtıdır. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum”dedi.
Çalıştay gecesinde ise İstanbul DAFNES Müzik Korosu, Uğur Mumcu Kültür Merkezinde Türkçe- Yunanca birbirinden güzel şarkılarla iki yakayı birbirine yaklaştıran çok güzel bir konser vererek salonu dolduran müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattılar. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz Çalıştaya katılan konuklara ve DAFNES Müzik Korosuna hediye paketleri vererek teşekkür etti.

Tarık ARSLAN/LMV MUDANYA TEMSİLCİLİĞİ

 

Leave a Reply