Lozan Mubadilleri

Duyurular | Haberler | Etkinlikler

LMV’NİN MÜBADELE SÖYLEŞİLERİ ONLİNE OLARAK DEVAM EDİYOR..

 

 

 

 

 

 

Geleneksel olarak vakıf merkezimizde düzenlediğimiz söyleşilerimizi karantina günlerinde dijital ortama taşıdık. “Mübadele Söyleşileri” nin  bu ayın konuşmacısı Yıldırım Ağanoğlu

Söyleşi Tarihi: 25 Şubat  2022,Cuma saat 20.00

Söyleşi Mekanı: ZOOM üzerinden

Söyleşi Konusu: Balkan Savaşlarında Müslüman Göçü

 

ZOOM üzerinden düzenlediğimiz  toplantımıza aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Join Zoom Meeting

 

https://us02web.zoom.us/j/83636391002?pwd=SnBqaFR4QVVLSmRuMG9kVmQyTDhRZz09

 

 

Meeting ID: 836 3639 1002

 

Password: 314942

 

Özgeçmiş

 

  1. YILDIRIM AĞANOĞLU

 

1968 yılında İstanbul/Fatih’te doğdu. Babası Yugoslavya’nın Priyepolye (Prijepolje/Sancak) şehrinde, annesi ise Üsküp şehrinde doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Ed. Fak. Tarih Bölümü’nden 1989 yılında mezun oldu. 1988 yılında T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi’nde resmi olarak göreve başladı. Kurumda 2004-2010 yılları arasında Rumeli Araştırmaları Grup Başkanı olarak görev yaptı. Halen kurumda Araştırmacı kadrosunda çalışmaktadır.

Evli 2 erkek, 2 kız olmak üzere dört çocuk sahibidir. İstanbul Üniversitesi Sos. Bil. Ens. Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalında “Türkiye’de Göç ve Göçmen Meselesi, Balkan Harbi Sonrası Örneği(1912-1914)” adlı tez konusuyla, yüksek lisansını bitirdi. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Balkanlar’ın Makûs Talihi GÖÇ adlı eseri 2001 yılında yayınlandı. Devlet Arşivleri’nde, Bosna-Hersek İle İlgili Arşiv Belgeleri, Gökkubbe Altında Birlikte Yaşamak, Osmanlı Yönetiminde Makedonya, Osmanlı Arşiv Belgelerinde Kosova Vilâyeti olmak üzere daha birçok eseri yayına hazırladı.2008 yılında annevatanı Üsküp şehrine duyduğu hayranlık ile Üsküp Kitabı’nı yayınladı. 2019 yılında hazırladığı Struga-Ohri Benim Vatanım adlı kitabıyla ESKADER’den “Yılın En İyi Araştırma Eseri” ödülünü aldı. En son Bosna-Sancak Yolunda Bir Sancak Şehri Priyepolye kitabıyla da babasının memleketine vefa borcunu ödediğini düşünüyor. Bunlarla birlikte telif, yayına hazırlama ve ortak yazarlar olmak üzere toplam 32 adet esere imza atmıştır.

Balkanlar ve Göç ile ilgili kaleme aldığı tebliğler ile Ulusal ve Uluslararası birçok panel ve sempozyuma katıldı. Yurtiçi ve yurtdışında konferanslar verdi. 2005 yılında TRT’de yayınlanan 14 bölümlük Balkanlar ve Göç adlı belgeselin danışmanlığını yaptı. Balkanlar ile ilgili tarihten günümüze bir kültür köprüsü oluşturmak gayesiyle yazdığı yazıları çeşitli dergi ve günlük gazetelerde yayınlanmıştır. Tek Rumeli tv’de Balkan Savaşı’ndan Balkan Barışı’na programının 41 hafta boyunca yapımcı ve moderatörlüğünü üstlendi.

Leave a Reply