Lozan Mubadilleri

Duyurular | Haberler | Etkinlikler

Mübadelenin 95. Yılı Mudanya Anma Etkinliği

Savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına denize kırmızı karanfiller bırakıldı..
30 Ocak 1923 günü T.B.M.M. Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasında imzalanan Mübadele (Zorunlu Göç)  Antlaşması’nın 95. Yıl dönümü nedeniyle,  Lozan Mübadilleri Vakfı, Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği, Mudanya Belediyesi ve Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve dayanışma Derneği’nin katkılarıyla hazırlanan anma Etkinliği kapsamında İstanbul ve Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen Mübadillerin katılımlarıyla Mudanya’da gerçekleşti.
İlk etkinlik saat 14.00’ te Mudanya Mütareke evi ve Müzesi önünde Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan tarafından, Lozan Mübadilleri Vakfı ve 57 dernek tarafından hazırlanarak imzalanan bildiri okundu ve akabinde Mudanya Belediye bandosu eşliğinde 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından “Savaşlarda ve göç yollarında yaşamlarını yitirenlerin anısına denize karanfil bırakma etkinliği ile devam etti.
Geçtiğimiz yıl Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV)tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen Lozan Konferansı seminerlerinin toplandığı kitabın içeriği ve tanıtımı ilk kez Mudanya da yapılan geniş katılımlı anma etkinliğinde Mudanyalılarla paylaşıldı. Günümüzde Lozan Barış Antlaşması ile ilgili eleştirilerin tartışıldığı konular, etkinlik çerçevesi içinde Mudanya Uğur Mumcu Kültür merkezinde ele alındı. Panele konuşmacı olarak katılacak olan Prof. Dr. Serhat Güvenç son anda rahatsızlık nedeniyle katılamadığından kendisinin işleyeceği konular Lozan Mübadilleri Vakfı Genel Sekreteri Sefer Güvenç tarafından okundu. Prof. Dr. Barış Özdal ”Günümüz Tartışmaları Işığında Lozan’ı anlattı. Özdal, daha sonra karşılıklı soru cevap şeklinde gerçekleştirdiği panelde önemli konulara aydınlatıcı ışık tuttu.
Bu yıl gerçekleştirilen etkinliğin çok kapsamlı olarak gerçekleştirildiğini ifade eden LMV Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan,” Bugüne kadar LMV Mudanya Temsilciliğimiz tarafından düzenlenen etkinliklerimizin en kapsamlı ve en anlamlı olanını bugün gerçekleştirdik bu nedenle de çok heyecanlı ve çok mutluyuz. Etkinliğimizde bizlerle birlikte olan LMV Yönetim Kurulu Başkanı Arif Ümit İşler, LMV Mütevelli Heyet Üyesi ve eski Bursa Milletvekili Turan Tayan, Mudanya Belediye başkanı Hayri Türkyılmaz ve etkinlikte yerlerini alarak bizleri onurlandıran 57 dernek başkan ve yönetim kurulu üyelerine ve tüm mübadillere sonsuz teşekkürler” dedi.

Etkinliğin gecesinde ise LMV Korosu muhteşem konseriyle unutulmaz eserler seslendirdi. Uğur Mumcu Kültür Merkezinde saat 20.00 de başlayan “İki Yakanın Ezgileri” adlı konser Mudanyalıların büyük beğenisini kazandı ve ayakta alkışlandı.

Tarık ARSLAN

IMG_7534IMG_7498IMG_7579IMG_7583IMG_7512

Leave a Reply