Mudanya II. Mübadele Kültürü Çalıştayı 08-09 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirildi

Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği ve Mudanya Belediyesinin işbirliği ile 8 Ekim 2016, Cumartesi günü düzenlenen “Mudanya II. Mübadele Kültürü Çalıştayı” etkinlikleri kapsamında; Mübadil Aile Öyküleri Sergisi açıldı,  “Mübadele Paneli” yapıldı, LMV Korosu bir konser verdi, Trilye ve Görükle ziyaret edildi.

 

MÜBADELE PANELİ

Uğur Mumcu Kültür Merkezinde düzenlenen “Mudanya II. Mübadele Kültürü Çalıştayı” Lozan Mübadilleri Vakfı Genel Sekreteri Sefer Güvenç, Lozan Mübadilleri Vakfı Başkanı Arif Ümit İşler ve Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın açılış konuşmalarını yaptığı mübadele paneli ile başladı.

Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan yönettiği panelde:

–  Prof. Dr. Ayşe Nükhet Adıyeke, “Girit’te Müslüman ve Gayri Müslim Cemaatin Ortak Kimliği: Aile Adları” adlı bildirisini,

– Yrd. Doç. Dr. Nuri Adıyeke,”Fethinden Kaybına Girit” adlı bildirisini,

– Prof. Dr. Elçin Macar, “I. Dünya Savaşı Sonunda Avrupa’da Yaşanan Nüfus Hareketleri” adlı bildirisini ,

– Doç. Dr. Oya Dağlar Macar, ” Balkan Savaşları’ndan Mübadele’ye: Yaşanan Sağlık Sorunlarına Dair Gözlemler” adlı bildirisini,

– Araştırmacı Yazar Raif Kaplanoğlu, “Bursa’da Mübadele” adlı bildirisini,

– LMV Mudanya Temsilcilği Basın Sözcüsü Fahrettin Bahçuvancı,  “Mübadillerin Mudanya Siyasi Hayatına Etkileri” adlı bildirisini sundu.

Panele Mudanyalı mübadillerin ilgisi yoğundu. Konuşmalar ilgi ve dikkatle izlendi.

 

dscn5890

dscn5905

 

 

 

 

 

 

dscn5939

dscn5883

 

 

 

 

 

 

 

LMV KOROSU KONSERİ

Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu müzisyenleri ve koristleri Mudanya konseri için İstanbul’dan deniz yolu ile geleceklerdi. 8 Ekim sabahına feribot biletlerini almışlardı. Hava şartları nedeni ile feribot seferleri iptal edilince koro elemanlarımız kısa zamanda organize olarak bulabildikleri araçlarla kara yolu ile Mudanya’ya ulaştılar. Koro elemanlarımızın  bu özverili davranışı büyük takdir topladı.

Yaklaşık olarak 2 saat sahnede kalan LMV Korosu Ege’nin iki yakasında ayni melodi ile söylenen ortak şarkıları seslendirdi.  Konserin süprizi ise LMV Mütevelli Heyet Üyesi ve LMV Korosu koristi olan 102 yaşındaki Lütfü Karadağ’ın da koristler arasında yer almasııydı.

Konsere LMV Korosunun kuruluşunda büyük emeği olan ilk koro şefi Civan Argönül de katıldı. Koro şefimiz Garip Meriç Mansuroğlu’nun daveti üzerine Civan Argönül sahneye çıktı ve Samiotisa şarkısını iki şef birlikte yönetti. Bu birliktelik salondakiler tarafından coşkuyla alkışlandı.

Lozan Mübadilleri Korosunun verdiği konser  Mudanyalılar tarafından büyük ilgi gördü. Salon tamamen doluydu. İlkbahar’da,  Mütareke meydanında bir açık hava konseri organize edilmesini arzu ettiklerini dile getirdiler.

 

dscn6011

dscn5993

 

 

 

 

 

 

 

GÖRÜKLE MÜBADELE ANI EVİ ZİYARETİ

9 Ekim Pazar sabahı  mübadil yerleşimi olan Görükle’ye gidildi. Langaza (Suha) ve Kavala’dan gelen mübadillerin iskan edildiği Görükle kasabası Bursa-Nilüfer Belediyesine bağlı. Lozan Mübadilleri Vakfı Kurucu Mütevellisi Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey Görükle’nin tarihine ve kültürüne sahip çıkmış. Kasabanın meydanı yeniden düzenlenmiş, kasaba meydandaki kahve restore edilmiş ve adını Mübadele Kahvesi koymuşlar. Köy meydanındaki yıkılmak üzere olan bir bina aslına uygun olarak yeniden yapılmış ve  Mübadele Anı Evi olarak düzenlenmiştir. Adı her ne kadar Mübadele Anı Evi olarak konmuşsa da  Türkiye’de açılan 3. Mübadele Müzesidir. Müzenin yönetimini Bursa Lozan Mübadilleri Derneği üstlenmiş. Görükle’de yapılan bu çalışmalar yerel yönetimler ile sivil toplum örgütleri arasındaki işbirliğinin büyük bir başarısıdır. Ziyaretimiz sırasında bizleri büyük bir konukseverlikle ağırlayan Bursa Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Ali Korkut ve Yönetim Kuruluna, evlerinde hazırladıkları yöresel böğrekleri/çörekleri ikram eden Görükleli/Nilüferli mübadil kadınlarımıza çok teşekkür ederiz.

TRİLYE ZİYARETİ

Grubumuz, Görükle ziyaretimizden sonra eski bir Rum yerleşimi olan Trilye’yi ziyaret etti. Mudanya Belediyesi Kültür Müdürlüğü yetkililerinin rehberliğinde Trilye’de mübadeleden kalan mimari miras ve sivil mimari örnekleri gezildi.  Öğle yemeğimizi Trilye’de yedikten sonra Mudanya üzerinden İstanbul’a dönüş yapıldı.

Bu anlamlı etkinliği organize eden Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliğimizi ve Mudanya Belediye Başkanlığını kutluyoruz.

 

dscn6153dscn5964

 

 

 

 

 

 

dscn6081