Lozan Mubadilleri

Duyurular | Haberler | Etkinlikler

Almanya’da Mübadelenin 100.yılı Etkinliği

Hamburg kentinde “ Kültürlerarası Düşünce Fabrikası” adlı kuruluş tarafından 8-9 Eylül 2023 tarihlerinde Almanya’da ilk kez düzenlenen mübadele konferansına Türkiye’den LMV Kurucu Genel Sekreteri Sefer Güvenç, Prof. Ayşe Lahur Kırtunç, Almanya’dan Emanet Çeyiz romanının yazarı Kemal Yalçın ve Almanya’da yaşayan Yunanistan kökenli Dimitrios Konstantinidis konuşmacı olarak katıldı.

Etkinliğin ilk günü olan 8 Eylül’de Hasan Burgucuoğlu’nun moderatörlüğünde Sefer Güvenç “100.yılında Türk-Yunan zorunlu nüfus mübadelesi üzerine genel bir değerlendirme ve Lozan Mübadilleri Vakfının çalışmaları”, İrfan Cüre’nin moderatörlüğünde Prof. Dr. Ayşe Lahur Kırtunç “Mübadele, Giritli olmak ve kimlik sorunları” hakkında birer sunum yaptılar.

İki sunum arasında LMV kurucu başkan yardımcısı Müfide Pekin arkadaşımızın katkıları ile 2003 yılında Simone Sitte ve Osman Okkan tarafından yapılan “Barış İçin Sürülenler” belgeseli gösterildi.

Konuşmaların ve belgesel gösteriminin sonrasında müzisyen Ali Temiz, Sultan Molu ve Yusuf Çetin mübadele türkülerini seslendirdiler.

LMV üyesi karikatür sanatçısı Semih Poroy’un mübadele sözleşmesinin maddelerini çizgilerle anlattığı “ Mübadelenin Ayak İzleri” adlı serginin çizimleri ekranda gösterilerek katılımcılarla paylaşıldı. Kemal Yalçın’ın kitapları ve Lozan Mübadilleri Vakfı yayınları için açılan standa ilgi büyüktü.

 

Etkinliğin 2.günü olan 9 Eylül’de Hamburg Eyalet Parlementosunda Die Linke, Sol Parti milletvekili ve Kültürlerarası Düşünce Fabrikası derneğinin yöneticisi Metin Kaya’nın moderatörlüğünde Dimitrios Konstantinidis “Lozan Antlaşması ve Mübadele” konulu bir sunum yaptı. Dimitrios’tan sonra yazar Kemal Yalçın “Emanet Çeyiz”in öyküsünü tiyatral bir biçimde anlattı. Babasının söylediği türkülerden parçalar seslendirdi. Sunumu büyük ilgi gördü. Almanca konuşmaların Türkçe’ye, Türkçe konuşmaların Almanca’ya çevirisi Tevfik Turan tarafından yapıldı. Tevfik Turan, Mübadele konusundaki şahsi düşüncesini de dinleyicilerle kısaca paylaşarak etkinliğe katkı sağladı.

Müzisyen dostlarımız yine mübadele türkülerini seslendirdi. Selanik türküsü söylenirken katılımcılar türküye eşlik ettiler. Müzisyen dostlarımızın seslerine ve emeklerine sağlık.. Bu anlamlı ve güzel dinletiler ve katkıları için kendilerine teşekkür ediyoruz.

Uluslararası Alfred Schnittke Akademisi salonunda gerçekleşen etkinliğe Almanya’nın değişik kentlerinden gelen Türkiye kökenli dostlar katıldı. “Mübadil Torunları” grubunun kurucularından ve öncülerinden, yaşamını Hollanda’da sürdüren Remziye Koşar Yiğit kardeşimiz işyerinden izin olarak, kendi aracıyla tek yön 4-5 saatlik yolu göze alarak etkinliğe katılmasını büyük bir fedakârlık olarak değerlendiriyorum. Katılımı ve 3 kuşak olarak ilgisi geleceğe ait umutlarımızı çoğaltıyor.

Etkinliği organize eden Kültürlerarası Düşünce Fabrikası adlı kuruluşun yöneticileri Ayşe Burgucuoğlu, Hasan Burgucuoğlu, İrfan Cüre  ve Ulaş Cüre bizleri kendilerini ziyarete gelen yakın akrabaları gibi ağırladılar. Kendilerine ve kuruluşun diğer yönetici ve üyelerine içtenlikle teşekkür ediyoruz. Bu etkinliğin fikir babası Hasan Burgucuoğlu ve  Kemal Yalçın’dır. İzmir Kitap Fuarında benim, Ayşe Lahur Kırtunç ve Kemal Yalçın’ın katılımı ile yapılan etkinliği facebook’ta gören Hasan Burgucuoğlu önce Kemal Yalçın ile sonrasında ise bizimle ilişki kurdu ve aynı kadro ile benzer bir etkinliğin Hamburg’ta yapılmasını önerdiler, bizler de seve seve kabul ettik.

Almanya’ya ilk kez gittim. Hamburg buluşmasından unutulmaz anılarla döndüm. Hamburg’un kent dokusu ve coğrafyası beni çok etkiledi. Her yer yemyeşil.. Koru gibi halk parkları,  Yolların genişliği, herkesin bisiklet kullanması..  Denizden 100 km içerde Elbe nehri üzerinde kurulan limanı..

Bu ziyaret benim için yıllardır görüşemediğim eski arkadaşlarımla görüşmeme de olanak sağladı. Hamburg’da düzenlenen bu mübadele etkinliğinin başka AB ülkelerinin kentlerinde de gerçekleşmesi dileğiyle..

Organize eden, emek veren ve katılım gösteren herkese sonsuz teşekkürler. 15.09.2023

Sefer Güvenç

 

Etkinlik Konuşma Linkleri 

Sefer Güvenç

https://www.youtube.com/watch?v=BLFXeBrDWkQ&t=4s

Ayşe Lahur Kırtunç

https://www.youtube.com/watch?v=TyiYlr6lfas&t=207s

Kemal Yalçın

https://www.youtube.com/watch?v=k41XL9AQl5M

Dimitrios Konstantinidis

https://www.youtube.com/watch?v=FnuocmKDQTs&t=10s

 

 

 

 

 

Leave a Reply