Lozan Mubadilleri

Duyurular | Haberler | Etkinlikler

Mübadelenin 97. Yılında savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler İstanbul’da; Beylikdüzü-Gürpınar, Çatalca, Silivri, Sarıyer, Mudanya, İzmir ve Mübadil Kuruluşları Tarafından Yurdun Çeşitli Yerlerinde Anıldı…

İstanbul’da;  Beylikdüzü Gürpınar Trakyalılar ve Rumelililer Derneği, Selimpaşa Epivades Bigados Derneği, Çatalca İki Yaka Mübadilleri Derneği ve Lozan Mübadilleri Vakfı işbirliği ile Türk-Yunan zorunlu nüfus mübadelesinin 97.yıldönümü nedeniyle Beylikdüzü, Çatalca ve Silivri’de anma etkinlikleri düzenledi. Etkinliklere; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beylikdüzü Belediyesi, Çatalca Belediyesi ve Silivri Belediyesi destek verdi. Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneğinin Sarıyer’de düzenlediği anma etkinliğine de Sarıyer Belediyesi destek verdi.

BEYLİKDÜZÜ-GÜRPINAR ANMA ETKİNLİĞİ

1 ŞUBAT 2020, Cumartesi saat 12.00’de Beylikdüzü-Gürpınar Su ürünleri hali iskelesinden savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına denize kırmızı karanfiller bırakıldı. 82 Mübadil kuruluşunun ortak açıklaması basın ve kamuoyu ile paylaşıldı. Beylikdüzü-Gürpınar anma etkinliğinin ardından Çatalca’ya geçildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇATALCA ANMA ETKİNLİĞİ

Saat 14.00’te Çatalca Nazım Özbay Kültür Merkezinde 1.kuşak mübadiller fotoğraf sergisi açıldı ve ardından Prof. Dr. Kemal Arı, Ass. Prof. Paschalis Valsamidis ve LMV Genel Sekreteri Sefer Güvenç’in katılımı ve ile mübadele paneli yapıldı. Bu etkinlikte de 82 mübadil kuruluşun ortak açıklaması basın ve kamuoyu ile paylaşıldı. Etkinliğe Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner, başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, Çatalca’daki sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı.

Saat 20.00’de Çatalca Nazım Özbay Kültür Merkezinde “1 Sandık 1000 Emanet Halk Dansları Topluluğun sahnelediği “Babaannemin Hikayesi” adlı mübadele konulu mizansen gösterisine katılanlar salona sığmadı, ayakta izleyenler oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SARIYER ANMA ETKİNLİĞİ

1 ŞUBAT 2020, Cumartesi saat 11.00’de Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği ve Sarıyer Belediyesi’nin düzenledikleri anma etkinliğinde, Sarıyer sahili Atatürk Anıtı Önünden savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına denize kırmızı karanfiller bırakıldı.

Saat 12.30’da Sarıyer Nejat Uygur Sahnesinde yönetmen Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun “İki Yaka Yarım Aşk” adlı mübadele konulu filmi gösterildi.

SİLİVRİ ANMA ETKİNLİĞİ

2 ŞUBAT Pazar, saat 13.00’te Silivri sahilinden savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına denize kırmızı karanfillerimizi bırakıldı.

Saat 14.30’te Silivri Yaşar Kemal Salonunda 1.Kuşak Mübadiller Sergisi açılışı yapıldı. Sergi açılışının ardından Prof. Dr. Kemal Arı, Ass. Prof. Paschalis Valsamidis ve LMV G.Sekreteri Sefer Güvenç’in katılımı ile mübadele paneli yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MUDANYA ANMA ETKİNLİĞİ

25 Ocak 2020 Cumartesi günü Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliğinin Mütareke Evi Müzesinin önünde düzenlenen etkinlikte 82 mübadil kuruluşu tarafından hazırlanan ortak açıklama basın ve kamuoyu ile paylaşıldı.  Savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına denize kırmızı karanfiller bırakıldı.
Ev sahipliğini LMV Mudanya Temsilciliğinin yaptığı etkinliğe LMV Genel Sekreteri Sefer Güvenç, 2 Yaka Derneği Başkanı Gürkan Öner, Gürtrak Derneği Başkanı Tarık Küçük, Bursa Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Ali Korkut, Bursa Demirtaş Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Ali Kömürlü, Kosova Cumhuriyet’i Mamuşa Belediye Başkan yardımcısı Hilmi Şala, Mamuşa Atatürk Lisesi Müdürü ve Kosova Demokratik Türk Partisi il başkanı Rıfat Krasniç, Rumelisiyat eski yönetim kurulu başkanı Erol Kılıkçıer ve yönetim kurulu üyesi Gazanfer Özer, Mudanya Belediyesi meclis üyeleri, Mudanyalı Mübadilleri ve çok sayıda Mübadil Vakıf Temsilcilikleri ve Mübadil Dernekleriyle sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Törenin ardından Mudanya Belediyesi Uğur Mumcu kültür merkezinde Yönetmen Hasan Özgenin 1 saatlik filmi “Aynı Evin Çocukları” isimli belgesel filmi gösterildi.  Akşam, yine aynı yerde İstanbul Çatalca belediyesi “1 Sandık 1000 emanet isimli halk dansları ekibi tarafından hazırlanan “ babaannemin hikâyesi isimli mübadele konulu tiyatro gösterisi Mudanyalılarla buluştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İZMİR ANMA ETKİNLİĞİ

Mübadelenin 97.yıl dönümü nedeniyle Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Bölge Temsilciliği  31 Ocak 2020  günü İzmir-Pasaport İskelesi’nde anma töreni düzenledi.

Göç yollarında yitirdiklerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. LMV Ege Bölge Temsilcisi Nevil Gündoğdu Mübadil Kuruluşlarının Ortak Açıklamasını okudu. Tören Girit’ten gelen Niko’nun da katılımıyla denize karanfiller bırakıldı.

Törene Bornova Selanikliler Kültür ve Dayanışma Derneği, İzmir Girit Mübadilleri Derneği, Mursallı Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Selanik Türkleri ve Buca Yaylacıklılar Eğitim Kültür Dayanışma Derneği, Seyrekliler Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticileri ve üyeleri katıldı.

.

 

 

 

 

 

Leave a Reply