Lozan Mubadilleri

Duyurular | Haberler | Etkinlikler

MÜBADELENİN 94. YILDÖNÜMÜ ANMA ETKİNLİKLERİ

Türkiye’deki mübadil yerleşimlerinde faaliyet gösteren Mübadil Kuruluşları her yıl olduğu gibi bu yıl da mübadelenin yıldönümü nedeni ile çeşitli anma etkinlikleri düzenlediler. Denize kıyısı olan kentlerimizde “Çekilen Acılar Bir Daha Yaşanmasın” dileğiyle “Savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına” denize kırmızı karanfiller bıraktılar. Mübadil Kuruluşlarının hazırladığı ortak açıklama basın ve kamuoyu ile paylaşıldı. Uluslararası Mübadele Sempozyumu, panel ve söyleşiler düzenlendi, sergiler açıldı.

IMG_83933IMG_83965IMG_8399

 

 

 

 

 

 

 

 


IMG_8413IMG_839212IMG_8423

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_8383

 

 

 

 

 

 

 

 

TEKİRDAĞ ANMA ETKİNLİĞİ

Mübadelenin 94. yıldönümü anma etkinliği bu yıl Tekirdağ’da yapıldı. Trakya’ya iskan edilen mübadillerin karaya ilk ayak bastıkları Tekirdağ Limanından savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına denize kırmızı karanfiller bırakıldı. 42 Mübadil Kuruluş tarafından hazırlanan ortak açıklama basın ve kamuoyu ile paylaşıldı. 30 Ocak 2017, Pazartesi günü saat 10:00’da Tekirdağ sahilinde gerçekleştirilen anma etkinliğine; Yunanistan’ın Kavala kentinden gelen “Romanos O Melodos Korosu” üyeleri, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Tekirdağ-Süleyman Paşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tamer Dodurga, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Rifat Poyraz, LMV Başkanı Ümit İşler, LMV Genel Sekreteri Sefer Güvenç, LMD Başkanı Esat Halil Ergelen , Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Hüseyin Avni Sözen, LMV üyeleri, LMV Ege Bölge Temsilciliği üyeleri, Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği üyeleri, Tekirdağ ve Trakyalı mübadillerı ile sempozyumda sunum yapan akademisyenler katıldı.

 

ULUSLARARASI MÜBADELE SEMPOZYUMU
Türkiye’den; Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Lozan Mübadilleri Vakfı, Namık Kemal Üniversitesi, Yunanistan’dan; Küçük Asya Araştırmaları Merkezi (KMS) ve Azınlık Grupları Araştırma Merkezi (KEMO)’nin işbirliği ile 30 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında üç gün süren bir uluslararası mübadele sempozyumu düzenlendi. Türkiye, Yunanistan, Azerbeycan ve Norveç’ten katılan 50 akademisyenin bildiri sundu. Sempozyum bildirileri kitap olarak yayımlanacaktır.

 

IMG_8460

 

IMG_8466 IMG_8468 IMG_8474 IMG_8481 IMG_8489 IMG_8502 IMG_8530

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_8497

IMG_0324

 

 

 

 

 

 

 

MÜBADELE SERGİLERİ
Lozan Mübadilleri Vakfı’nın hazırladığı “Hasretin İki Yakası-Mübadil Aile Öyküleri “sergisi Süleymanpaşa Belediyesi Tarihi Binada açıldı.

Namık Kemal Üniversite’si öğretim görevlileri; Nuran Koltuk ve Ayşe Alev Direr Akhan tarafından hazırlanan “Balkanlarda Kimlik Değişimi: Mübadele” adlı sergi Tekirdağ AVM salonunda açıldı.

IMG_9463 IMG_9464

 

 

 

 

 

 

 

“DEDEMİN İNSANLARI” FİLMİ
Türkiye’nin ilk uzun metrajlı mübadele filmi olan “Dedemin İnsanları” filmi Cimemaxium Tekira, YSK-Site sinemalarında ve Yılmaz İçöz Sahnesinde 2’şer seans arka arkaya gösterildi.

dedemin insanları

 

 

 

 

 

 

 

 

KAVALA “ROMANOS O MELEDOS KOROSU” KONSERİ
30 Ocak akşamı Yılmaz İçöz sahnesinde Yunanistan’ın Kavala kentinden gelen “Romanos O Meldos Korosu” şef Sofia Neohoritou eşliğinde muhteşem bir konser verdi.

 

 

IMG_9242 IMG_9281 IMG_9307 IMG_9334

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LOZAN MÜBADİLLERİ VAKFI KOROSU KONSERİ
31 Ocak akşamı Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu sahne aldı. Ege’nin iki yakasında da söylenen şarkıların Türkçe ve Yunanca olarak seslendirildiği konser dinleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

IMG_9780

 

IMG_9787

 

 

 

 

 

Koroların konserlerine Yunanistan’dan gelen Andreas Papoukidis ve arkadaşları ile Emre Toker’in çalıştırdığı Çatalca Halk Oyunları ekibi dansları ile eşlik ettiler.

IMG_9873

 

 

 

 

 

 

1 Şubat akşamı Cafe Aman İstanbul solistleri Stelyo Berber ve Pelin Süer’in “Bir Ayrılık Şarkısı: Mübadele” adlı dinletisi dinleyecilere keyifli anlar yaşattı.

IMG_0177

 

 

 

 

 

 

 

ÖYKÜ YARIŞMASI

Öykü yarışmasına Türkiye’den 103, Yunanistan’dan 11 öykü gönderildi. Öykü yarışması jüri üyelerinin yaptıkları değerlendirme sonucunda:
– “Biz de Atalarımızın Köklerini Psiloritis’te Arıyorduk” adlı öyküsü ile Girit-Heraklion’dan katılan Apostolos Pavlidis,Uluslararası Dostluk Jüri Ödülüne,
– “Sarı Limon” adlı öyküsü ile Almanya’dan katılan Mehmet Akif Duman, 1. Ödülüne,
– “Hep Yarım Kalmak” adlı öyküsü ile Antakya-Hatay’dan katılan Murathan Çarboğa 2. Ödülüne,
– ‘Odisseus’u Aramak” adlı öyküsü ile İstanbul’dan katılan Hakan Sipahioğlu 3. Ödülüne,
– “Stella’nın S’si” adlı öyküsü ile İzmir’den katılan Nuri Demir Mansiyon Ödülüne layık görülmüşlerdir.

IMG_8505 IMG_8508 IMG_8512 IMG_8514 IMG_8515 IMG_8518

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LMV MUDANYA TEMSİLCİLİĞİ’NİN ANMA ETKİNLİĞİ
Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliğinin 28 Ocak 2017, Cumartesi günü düzenlediği anma etkinliğinde Mudanyalı mübadiller Belediye Bandosu eşliğinde kortej oluşturarak Mütareke Meydanı sahilinde toplandı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra 42 Mübadil Kuruluşun hazırladığı ortak açıklama okundu. Sonrasında savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler anısına denize kırmızı karanfiller bıraktılar.
Deniz kıyısında yapılan anma etkinliğinden sonra anma programı kapsamında Uğur Mumcu Kültür Merkezinde Doğuş Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Pınar Şenışık’ın sunduğu “Girit: Siyaset ve İsyan” adlı panel düzenlendi. Panel sonrası LMV Mudanya Temsilciliği tarafından eski bakan ve LMV Mütevelli Heyet Üyesi Turhan Tayan’a anı plaketi verildi.

IMG-20170214-WA0005 IMG-20170214-WA0014

Leave a Reply