Lozan Mubadilleri

Duyurular | Haberler | Etkinlikler

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Mübadil Kuruluşlarının Ortak Açıklaması

 MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN YAKIN DÜŞÜNCE VE ÇALIŞMA ARKADAŞLARINDAN  KUVAYI MİLLİYECİ, ESKİ MÜBADELE  İMAR VE İSKAN BAKANI MUSTAFA NECATİ’NİN KÜLTÜR BAKANLIĞINA BAĞIŞLADIĞI EVİNDE KENDİ ADININ YAŞATILMASINI VE HATIRASINA SAYGI DUYULMASINI İSTİYORUZ!

 

Basından öğrendiğimize göre Atatürk’ün yakın düşünce ve çalışma arkadaşlarından Kuvayı Milliyeci eski Mübadele, İmar ve İskan Bakanı Mustafa Necati’nin Kültür Bakanlığına müze yapılması düşüncesi ile bağışlanan evi kendi adı silinerek başka bir isim adı altında kütüphane yapılmak istenmektedir. Bu kararın iptalini ve Mustafa Necati’nin hatırasına saygı duyulmasını istiyoruz.

 

Mustafa Necati, biz mübadillerin gözünde özel bir öneme sahiptir. Zira mübadele sürecinde altı arkadaşı ile verdiği teklif sonucunda Mübadele, İmar ve İskan Vekaleti’nin kurulmasını sağlamış ve o ateşten gömleği giymiştir. Yunanistan’dan Türkiye’ye gönderilen mübadillerin iaşe, sağlık, iskan ve taşınmaları için cansiperane çalışmalar yapmıştır. Mübadillerin denizyolu ile taşınması işini İtalyanların kazanması üzerine bunun doğru olmadığını savunarak bu işin Türk denizcilerine verilmesini sağlayarak ulusal denizciliğimize büyük katkı sağlamıştır.

 

Mustafa Necati’nin gerek istiklal harbi süresince gerekse sonrasında toplumsal hayatımıza dokunduğu tartışılmaz bir gerçektir. Kurduğu spor kulüplerinden, sivil toplum kuruluşlarına burada okuduğunuz alfabeye kadar, Mübadele, Adliye ve bilhassa Maarif vekaleti sırasında yaptığı çalışmalar saygı ve şükranla hatırlanmaktadır.

 

 

Mübadele nedeniyle doğdukları toprakları terk etmek zorunda kalan bizim büyüklerimizin hayatını kolaylaştırmak için çaba gösteren Mustafa Necati’nin devlete bağışladığı kendi evinden adının silinmesine karşı bugün bizler itiraz ediyoruz.

İtirazımız kütüphane yapılmasına değil adının silinmesine karşıdır. Kurulması düşünülen kütüphaneye “Mustafa Necati Edebiyat ve Göç Eserleri Kütüphanesi” adının verilmesini istiyoruz.

Daha önce de Kuru fasulyeci yapılmak istenen bu tarihi bina kamuoyunun duyarlılık göstermesi üzerine bundan vazgeçilmiş ve parlamenterler evine dönüştürülmüştür.

Duyarlılığımızı göz önüne alarak kurulması planlanan kütüphaneye evin gerçek sahibi Mustafa Necati’nin adının verilmesi sadece biz mübadil çocuklarını değil; eminiz ki Altay sporluları, İzmirlileri, Kastamonuluları, Balıkesirlileri, öğretmenleri, hukuk insanlarını ve bu alfabeyi okuyan herkesi mutlu edecektir.

Bizler, aşağıda isimleri yazılı Mübadil Kuruluşları olarak Mustafa Necati’nin hatırasına saygı duyulmasını istiyoruz. 08.07.2020

 

Kamuoyuna saygı ile sunulur.

1.Akdağmadeni Lozan Mübadilleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği 2. Alaçam Mübadele ve Balkan Türk Kültürünü Araştırma Derneği 3. Ankara Lozan Mübadilleri Derneği 4. Ayvalık Giritliler Derneği 5. Bafra Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği 6. Beylikdüzü Gürpınar Trakyayılar ve Rumeliler Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği 7. Bornova Selanikliler Kültür ve Dayanışma Derneği 8. Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği 9. Büyük Mübadele Gençlik ve Spor Kulübü Derneği 10. Çanakça Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 11. Çukurova Girit Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği 12. Demirtaş Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği 13. Derecik Mübadile ve Balkan Türkleri Derneği 14. Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği 15. Eski Atışalanı Kültür Sosyal ve Dayanışma derneği 16. Eskişehir Rumeli ve İş İnsanları Derneği 17. Gelibolu Lozan Mübadilleri Derneği 18. Gemlik Girit ve Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği 19. Isparta Lozan Mübadilleri Derneği 20. İki Yaka Mübadilleri Derneği 21. İzmir Girit Mübadilleri Derneği 22. Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu 23. Kartal Rumeli Mübadilleri Derneği 24. Kuşadası Selanik Mübadilleri ve Rumeli Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği 25. Lozan Mübadilleri Derneği 26. Lozan Mübadilleri Vakfı Merkezi 27. Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Bölge Temsilciliği 28. Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği 29. Mahmutbey Selanikliler Derneği 30. Mersin Hebilli Kale Giritliler Kültür ve Dayanışma Derneği 31. Musallı Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği 32. Niksar Balkan Türkleri Derneği 33. Samsun Mübadele ve Balkan Türk Kültürünü Araştırma Derneği 34. Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği 35. Selanik Türkleri ve Buca Yaylacıklılar Eğitim Kültür Dayanışma Derneği 36. Selimpaşa Epivades Bigados Tarihi Kültürel Sosyal Eğitim ve Araştırma Derneği 37. Seyrekliler Kültür ve Dayanışma Derneği 38. Silifke Giritlileri Kültür ve Dayanışma Derneği 39. Sinop Mübadele ve Balkan Türk Kültürünü Araştırma Derneği 40. Şarköy Mübadilleri 41. Tarsus Girit Türkleri Derneği 42.  Taşova Mübadele Derneği 43. Tepecik Trakya Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği 44. Yanyalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği. 45.Manisa Giritliler Derneği 46. İzmir Giritliler Derneği 47.Bornova Girit ve Mübadiller Derneği 48.Mersin Girit Türkleri Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Derneği

Not: Bu talebimiz, Cumhurbaşkanlığı’na, Meclis Başkanlığına, Kültür ve Turizm Bakanlığına, Siyasi parti başkanlarına, Mustafa Necati’nin görev yaptığı illerin belediye başkanlarına, Altay Spor Kulübüne, mübadil kökenli milletvekillerine iletilmiştir.

 

 

Leave a Reply