Lozan Mubadilleri

Duyurular | Haberler | Etkinlikler

TÜRKİYE MÜBADİL KURULUŞLARI ORTAK TOPLANTISI

Lozan Mübadilleri Vakfı’nın çağrısı ve ev sahipliği ile Türkiye’de faaliyet gösteren mübadil kuruluşları 24 Aralık 2016 tarihinde İstanbul’da bir araya geldi..

Lozan Mübadilleri Vakfı tarafından yapılan toplantı çağrısında:

“Son yıllarda sevindirici bir gelişme yaşanıyor.Türkiye’deki mübadiller hızlı bir örgütlenme sürecine girdi. Ülkemizin dört bir yanında yeni dernekler kuruluyor.  Derneklerimiz başarılı kültürel projeler üretiyorlar. Yunanistan’daki mübadil dernekleri ile  ilişkilerini  ve işbirliklerini geliştiriyorlar. Yerel yönetimlerle ortak etkinlikler düzenleniyor, göç temalı Mübadele Müzeleri, Anı Evleri kuruluyor..Mübadillerin anısına anıtlar dikiliyor. Üniversitelerin ve akademisyen dostlarımızın katkıları ile  Göç ve Mübadele üzerine sempozyumlar, paneller, söyleşiler düzenliyorlar. Kitap, dergi, gazete yayınlıyorlar..Kuruluşlarımızın faaliyetleri görsel ve yazılı basında sıkça yer alıyor.

 

Kuruluşlarımızın başarılı çalışmaları sonucunda Mübadillerin ve Mübadeleye ilgi duyan toplum kesimlerinin bizlerden beklentileri çok arttı. Bu beklentiler bizleri daha çok çalışmaya, daha kalıcı ve daha başarılı faaliyetler yapmaya teşvik ediyor.  Bu beklentileri kuruluşlarımızın koordineli ve ortak çalışmaları ile karşılayabileceğimiz inancındayız.” ifadelerine yer verildi.  Toplantıya Türkiye’nin değişik yerlerinde faaliyet gösteren 15 kuruluş temsilcisi katıldı. Kuruluş temsilcileri önümüzdeki yılın/yılların ortak programını görüştüler ve aşağıdaki konularda görüş birliğine vardılar.

 

ALINAN KARARLAR

  1. Her yıl olduğu gibi bu yıl da mübadil kuruluşları tarafından ortak bir bildiri hazırlanması, hazırlanan ortak açıklamanın mübadelenin yıldönümü anma etkinliklerinde kamuoyu ile paylaşılması.
  2. Mübadil kuruluşları tarafından yapılan sözlü tarih çalışmalarının tek elde toplanması ve internet ortamında yayımlanmas.,

3, Ortak bir yayın (dergi/gazete) çıkarılması.

  1. Türkiye’deki mübadil kuruluşlarının katılımıyla her yıl değişik bir mübadil yerleşiminde kitlesel MÜBADİL BULUŞMASI düzenlenmesi.
  2. Mübadelenin yıldönümü nedeniyle pul basılması,
  3. Her iki ülke mübadillerinin katılımı ile “Memlekete Mektuplar” adlı bir proje yapılması.
  4. Mübadil kuruluşları arasında iletişimi sağlayacak bir ağ kurulması.

 

 

KİMLER KATILDI?

Lozan Mübadilleri Vakfı adına; Başkan Arif Ümit İşler, Başkan Yardımcısı Tutku Vardağlı, Genel Sekreter Sefer Güvenç, Yönetim Kurulu üyeleri Süleyman Mazlum ve Hakan Uzbek, Dış İlişkiler Direktörü Sula Aslanoğlu, Çatalca Mübadele Müzesi Müdiresi Müge Ürpek Toker, LMV Korosu Yöneticisi Nevin Uzsoy, Onur Üyesi İskender Özsoy,   Ankara Lozan Mübadilleri Derneği adına; Necati Eyduran, Sertaç Cihan , Ayvalık Giritliler Derneği adına; Coşkun Tunçmen,  Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği adına; Ali Korkut, Mehmet Temizel, Ali Güney, Remazan Geylan,  Büyük Mübadele Derneği adına; Nergis Şahin Eteke,  Fethiye Muhacir Romanlar Sosyal Dayanışma Derneği adına; Salih Kocatepe,   Giresun Lozan Mübadilleri ve Balkan Kültürü Araştırmaları Derneği adına. Nesrin Yücel,  İzmir Giritliler Derneği adına; Adnan Kavur, Figen Kavur  Lozan Mübadilleri Derneği (İstanbul) adına; Esat Halil Ergelen, Samsun Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği adına; Hüseyin Zorlu, Mümin Yıldıztaş, Sarıyer Lozan Mübadilleri Derneği adına Hüseyin Avni Sönmez, Zehra Filiz Yerebasmaz,  Selanik Türkleri ve Buca Yaylacıklılar Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği adına; Hasan Giriz,  Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği adına; Kenan Aral, Sevgi Aral,  LMV Ege Bölge Temsilciliği adına; Nevil Gündoğdu,  LMV Mudanya Temsilciliği adına Hasan Cumhur Aksan, Emir Doğan Savaş.

img_7969img_7934img_7886

img_7967

img_7884img_7941

Leave a Reply