Girit ve Giritli Türkler

 

Girit ve Giritli Türkler

Yayıncı: Lozan Mübadilleri Vakfı

Yazar: Prof. Dr. Hakkı Bilgehan

Grafik Tasarım: Kudret Güvenç

Ebat                           :  19.5×27 cm

Sayfa sayısı             : 344

İç kağıt                      : 80 gr.1 Hamur

Dil                              : Türkçe

Matbaa                      : Golden Medya Print

Baskı tarihi              :  Aralık 2019, İstanbul

ISBN                          :  978-605-81398-4-8

 

1926 yılında İzmir’de doğan Hakkı Bilgehan Hoca 2.kuşak mübadildir. Kitabın önsözde: “ Girit kültürünün önemli bir yükünü taşıyan biz ikinci kuşak (aslında birinciye çok yakın olan bir kuşak) Giritlilere, bu kültürü yeni kuşaklara aktarmak görevi düştü” ifadesini kullanmıştır.  Çalışmalarını bu görev bilinciyle sürdüren Hakkı Bilgehan Hoca genç kuşaklara çok önemli bir kültüre miras bıraktı: Bazı yaşlı Giritlilerin ezbere söylediği Vitsentzos

Kornaros’un 17.Yüzyılın başlarında yazdığı “Erotokritos” adlı destansı şiirini büyük emek harcayarak ve çok titiz bir çalışma ile Türkçeye kazandırdı. Bu eşsiz ve değerli çalışma 2011 yılında Lozan Mübadilleri Vakfı tarafından yayımlandı ve okuyuculara sunuldu.

Hakkı Bilgehan Hoca’nın yaptığı diğer değerli bir çalışma “Giritlice” sözlüktür.  Nikos Garefalakis’in “ Girit Lehçesi Deyimsel Sözlüğü”nü Türkçe’ye çevirdi ve Türk Alfabesine uyarladı. Bu çalışma Ege Üniversitesi Yayınları tarafından “Giritlice-Türkçe Deyimsel Sözlük” adı ile sadece 100 adet basıldı. Bu çalışması ile Girit dili/lehçesi üzerine çalışma yapacaklara eşsiz bir kaynak bıraktı.

Okuyucuya sunduğumuz “Girit ve Giritli Türkler” kitabı Hakkı Bilgehan Hoca’nın 2011 yılında yazmış olduğu ve Barış Yayınları-Fakülteler Kitabevi tarafından sınırlı sayıda basılan “Her Yönü ile Girit” kitabının genişletilmiş, yeniden gözden geçirilmiş baskısıdır.

Kitabın içeriğinde; Girit’in Tarihi, Giritli Türklerin Kökleri ve Dili, Girit Müziği ve Girit Türkleri, Girit Mutfağı ve Yemekleri, Giritlice Mevlit, Girit Manileri, Atasözleri ve Deyimler alt başlıkları ile Giritli Türklerin tarihine ve kültürüne ait önemli bilgiler yer alıyor.

500 adet basılan bu yayının Girit üzerine araştırma yapacaklara, Girit kültürüne ilgi duyanlara yararlı olmasını diliyoruz.