HOŞ BULUŞTUK

 

Agios Nikolaos’ta Küçük Asya Kültürüne adanmış 3 gün süren festival

Festival 2 – 4 Ekim 2016 tarihlerinde Agios Nikolaos Belediyesi, Lasithi Bölge Birliği ve Agios Nikolaos Küçük Asyalılar ve Pontoslular Derneğinin işbirliğiyle gerçekleşti. Etkinliğe Giritliler ve merkezi İstanbul’da olan Lozan Mübadilleri Vakfı koro ve orkestrası katıldılar. Bu etkinliğin hayatta geçmesinde yıllarca Agios Nikolaos’ta çalışan ve orda ikamet eden İstanbullu Tanaş Çimbis önemli rol oynadı.

Etkinlikler 2 Ekim Cuma günü Agios Nikolaos Belediye Galerisinde Lozan Mübadilleri Vakfın “Hasretin İki Yakası” adlı sergisiyle açıldı. Sergide mübadeleyi yaşamış her iki tarafın ataları doğdukları toprakları terk ederek onlara yabancı olan yerlerde yaşamaya mecbur kalmış olan Yunan ve Türk mübadillerine ait fotoğraflar ve mülakatları yer alıyordu. Yani 1922 Küçük Asya felaketi ve Lozan Antlaşmasının tatbikiyle meydana gelmiş tüm olaylar.

Sergide Agios Nikolaos Belediye Başkanı Andonis Zervos açılış ve selamlama konuşmasından sonra Lozan Mübadilleri Vakfın temsilcisi Tanaş Çimbis Genel Sekreter Sefer Güvenç’in sergi açılışı için gönderdiği metni okudu ve onu Hanya Küçük Asyalılar Derneğinin Genel Sekreteri İlektra Maraki’nin konuşması takip etti.

Etkinlikler 3 Ekim Cumartesi Agios Nikolaos’un meşhur gölünde koroların ve dans ekiplerinin katılımıyla devam etti. Bu çok güzel müzik ve dans dolu geceye “Rethimno Küçük Asyalıları”  ve Nea Alikarnasos “Artemisia” koroları ile İstanbul’dan gelen “Lozan Mübadilleri Vakfın” korosu katıldılar. Nea Alikarnasos “Artemisia” korosuna refakat eden genç erkek ve kızlardan oluşan dans ekibi ise İyonya yöresel danslarını canlandırdı. Türk korosu ise Yunanca ve Türkçe söylediği güzel şarkılarıyla ve bilhassa “Civaeri” özlemli şarkısıyla herkese duygulu anlar yaşattı.

Festival 4 Ekim Pazar günü Elounda Plaka köyünde tarihçi ve edebiyatçı Maria Sorou’nun “1897-1924 mültecilerin gidiş ve geliş yeri Çiftlik-Spinalonga” adlı konuşması ve devamında Giritli müzik topluluğunun söylediği meşhur “Tabakhaniotika” şarkılarıyla sona erdi.

5 Ekim Pazartesi günü Lozan Mübadilleri Vakfın koro ve dostlarının dönüş yolu başlamadan önce Neapoli “Tarih ve Folklor Müzesini” ziyaret etme fırsatını buldular. Müzede onları yönetim kurulu üyeleri ve başkanı M. Kostaki karşıladılar ve başkanın rehberliğinde müzeyi gezdiler.

 

Sınırlar karışır, kalpler birleşir!

Ayşe Buyan yazdı

Girit’ten kalkan feribotumuz sabahın ilk ışıkları ile Pire’ye vardı ve biz bu kez otobüsle İstanbul’a doğru yola koyulduk. İşte o yol mahmurluğunda aşağıdaki yazının sahibinin dolu gözlerle bir şeyler karaladığını gördüm yanına oturdum soran gözlerle baktım önce benimle (Esat Ergelen) sonra da sizlerle paylaştı. Buyrun bir gezinin yüreklerde bıraktığı izleri sizler de okuyun.

SINIRLAR KARIŞIR,  KALPLER BİRLEŞİR, DİĞER YARIN HEP BİL Kİ SENİNLEDİR…

Bazı anlar vardır kıyılar, sınırlar, kaderler birleşir

Açmaya hazır çiçekler kadar parlak ve heyecanlı yüzler,

Yılların ayıramadığı bir bütün olmuş yürekler;

Bilirler ki heyecanla beklemişler birbirlerini…

Ne acılar, ne özlemler geçmiş sonbaharın kızıl yapraklarında…

Ne anıar işlenmiş  tarihten bu yana  eldeki nakışlara

Karşı karşıya gelen insan, aynı dili konuşmasa da

Yaşar aynı duyguyu ,dolmuş gözpınarlarında

Tanaş’ın mavi hafif buğulu gözleri

Sarar tüm AYA NIKOLAS’I bizimle…

Maria’nın sesi yıllar önce kulaklarımıza çalınan “ZİGANA”nım müziği kadar derinden

Bilirsin ya bıraktığın yerden devam ettiğin tüm muhabbetler kadar, gönülden..

Seni bekleyen yüreğinin yarısıdır.

Ayrılması da kavuşması da etkiler bedenleri…

Titrer eller,süzülür yaşlar,sevinç hüzün değildir bilinen..

Diğer yarının senden ayrılmaz bütünlüğüdür hissedilen.

Nerede olursan ol bilirsin ki kafanı yaslayacak bir omuz,

Yanında yoldaş olacak bir çift göz bakar geriden

Ve sen bilirsin ki her kavuştuğunda ayrılmak zor ait olduğun memleketten..

Ne sen orada , ne o sende dir bundan sonra

Uzak da olsak da hep yarımız onlarsız ve hep onlar yarımdır biz dostlarsız…

 

Ayşe Buyan

2016 EYLÜL

(AYIOS NIKOLAOS HATIRASI TANAŞ VE MARIA’ YA)